R

 DANMARKSMESTERSKABET I POP 1967
(19. november 1966 - 4. marts 1967)
 
DM i POP 1967 blev arrangeret af popbladet Børge i samarbejde med lokale popklubber og spillesteder. Der var en hel del forvirring og ændringer undervejs: Lolland-Falstermesterskabet blev aflyst p.g.a. for få tilmeldte. Man besluttede derfor at vælge to LF-orkestre, som havde vundet en tidligere afholdt konkurrence til Vestsjællandsmesterskabet. Sjællandsmesterskaberne var delt i tre dele Vest-, Nord-, Øst- samt Kbh.mesterskaberne – som løbende igen blev inddelt i en lang række kvalifikationer. Erik Haaest og Peter Abrams var konferenciers og afgørelsen blev taget af en dommerkomité.

FINALE: 4. marts. Holstebrohallen. Solister: The Rocking Ghosts – Teenmakers.

1. The Primates (Hundested) (1. præmie: Pladeindspilning)
2. The Poisons (Holstebro)
3. Maniacs (Kbh)
4. Money Makers (Taastrup) - 5. Black Batmen (Fåborg) - 6. The Sounds (Roskilde) - 7. The Shaking Phantoms (Århus) - 8. Them Pioneers (Rønne) - 9. The Powers (Hobro) - 10. Jack & The Rippers (Horsens).
 
Ca. 2.500 unge. Finalen i DM foregik for en gang skyld ikke i København. Her var alle koncertsale ’lukket for pop og pigtråd’ (Dvs. enten var salene booket af andre arrangementer, eller så var rockmusik ikke velkommen) Dir. E. Trillingsgård, Holstebrohallen var hurtig, da han hørte om lokaleproblemerne i hovedstaden, og stillede sin hal til rådighed. 
Henning Stærk, The Poisons: “Vi var helt klart gearet til at blive nummer et, så det var noget af en skuffelse. DM viste sig at være den rene korruption. The Primates var totalt talentløse. Senere snakkede jeg med Arne Rasmussen (dommer), som indrømmede at Primates vandt fordi falsetsang a la Red Squares var vanvittigt populært”.
’Børge’ om The Poisons: ”Da de lokale Poisons kom på scenen, var salen lige ved at komme i kog. De to konferenciers måtte afbryde koncerten, mens 2000 fans kom tilbage på plads. Resten af Poisons’ optræden skete under øresønderrivende larm…Det er i øvrigt en bemærkelsesværdig ting, at det muligvis har været publikums hele ellevilde begejstring,som kostede Poisons førstepladsen. Dommerne meddelte simpelthen bagefter koncerten, at man IKKE kunne bedømme Poisons’ musikalske kvalifikationer med fuld overbevisning, kun deres fremragende sceneoptræden, idet dommerne stort set intet kunne høre af gruppens musik p.g.a. publikums begejstring”.
Bech fra Money Makers: ”Vi skulle brillere med falset-sang, men vores trommeslager Claus havde glemt at slå mikrofonen til, så det blev ikke helt så flerstemmigt, men vi reddede os da en tredjeplads. Det var i øvrigt The Primates fra Hundested, der vandt med netop denne stil. Mange sagde, at vi kunne have vundet, men det havde betydet en single for EMI. Så held i uheld fik andre øje på os, så det endte med en lp for Metronome
 
 SJÆLLANDSMESTERSKABET I POP 
26. Februar kl. 19. Anlægspavillonen, Slagelse. Solister: Lollipops 
Fra kval og semifinaler: 
1. The Primates (Hundested) (Til finalen)
2. Money Makers (Taastrup)
3. Spotlights (Sorø)
Some of Each (Slagelse) - Naughties (Haslev) - Sounds (Roskilde) - Group On Five (Helsingør)
Scouts (Ringsted) - Spies (Roskilde) - Mick Walker Set (Frederikssund).
 
600 tilhørere. Bech fra Money Makers: ”Vi spillede på dette tidspunkt sådan en slags kombination af den mere rå vare som Small Faces og Who, men havde også taget tidens trend til os med falsetsang, hvilket jo også betød flerstemmig sang”. "Spotlights - eneste orkester med blæseinstrument - måtte trods en professionel stil i bl.a. veludførte soul-numre, god sceneoptræden og en fantastisk popularitet hos publikum nøjes med en tredieplads" Sjællands Tidende
 
NORDSJÆLLANDSMESTERSKABET I POP
4. februar 1967 kl. 19-01. Hotel København, Hillerød. Solister: Red Squares
1. Primates (Hundested) 
2. Group On Five (Helsingør) Vandt en pladeindspilning i Tyskland (som aldrig blev til noget)
3. Mick Walker Set (Frederikssund)
The Accidents (Hillerød) - The Capstones (Snekkersten) - The Roosters (Helsingør) - The Rouges (Lillerød) - Stone Street Robbers (Helsingør) - Buxtehude (Hillerød) - The Fertiles (Helsinge) Homo Sapiens Group (Fr.sund) - Immortals (Helsingør) - The McLeans (Farum). 
"Da popredaktøren Erik Haaest lidt over kl. 23 lørdag aften kårede Hundested-gruppen The Primates til vinder af konkurrencen, brød forsamlingen på omkring 1000 unge ud i endeløs og øresønderrivende jubel. Førstepladsen var sikker, derimod var der lidt mere spænding om de næste placeringer." (Frederiksborg Amts Avis). 13 deltagende orkestre. 1200 unge strømmede til Hillerød. (Mange måtte afvises) 1-3.pladsen gik videre til SM d. 26.
 
ØSTSJÆLLANDSMESTERSKABET I POP 
5. februar. Fjordvilla, Roskilde. Solister: Red Squares
1.The Sounds (Roskilde)
2.Spotlights (Sorø)
3.The Spies (Roskilde)
Ashtrays (Humlebæk) - Beatings (Holbæk) - Bel Mondos (København) - Centaures (Korsør) - Hau Dave Group (Ganløse) - My Caps (Bagsværd) - New Facts (Jægerspris) - Six-Men (Karlslunde) - Tombstones (Roskilde/Humlebæk?) - Zwinks (Gilleleje).
Tilstrømningen var kolossal. Over 1400 unge havde fundet vej til Fjordvilla. Roskilde vandt en populær 1. Plads samt en 3. Plads. Alle 3 gik videre til SM.
 
VESTSJÆLLANDSMESTERSKABET I POPMUSIK 
15. januar. Anlægspavillonen, Ringsted. Dommer: Frantz Secher. Solister: The Rocking Ghosts (Red Squares aflyste)
1.Money Makers (Taastrup)
2.The Naughties (Haslev) samt Some of Each (Ringsted)
3.The Scouts (Ringsted)
Tormentors (Sakskøbing) - The Hangmen (Rødby) - The Odds (Jersie) - Counter Jumpers (Dianelund) - King Bees (Slagelse) - Shrimps (Hørve) - Starmovers (Vordingborg) - Heartloosers (Køge) - Efterfølgerne (Hyllinge). 
Godt 1000 unge mødte op. Hver gruppe afleverede en repertoireplan med mindst 15 numre, hvorfra dommerne valgte det, de ville høre. Sceneoptrædenen ville blive prioriteret højt sagde Haaest. Money Makers var ikke fra Vestsjælland, men hvad…Steen Bech: ”Vi havde et eller andet mærkeligt omkring konkurrencer. Alt gik galt, og så gik det egentlig meget godt alligevel. Money Makers stillede op. Jeg havde influenza og optrådte trods dette med 40 i feber – og vi vandt”.
Tormentors og The Hangmen deltog her fordi det planlagte LF-mesterskab i Nakskov d. 14 jan. blev aflyst pga. for få tilmeldinger.
 
BORNHOLMSMESTERSKABET I POP 
11. februar. Hotel Bornholm, Rønne. Dommere: Frantz Secher, Arne Svensson (The Vanguards) Solister: Vanguards
1. Them Pioneers (Rønne)
2. Bullets (Rønne)
3. Sam Potter’s Group (Rønne)
4. Tomcats (Hasle)
Kun disse 4 stillede op. 800 unge overværede konkurrencen
 
 JYLLANDSMESTERSKABET I POPMUSIK
VESTJYLLANDSMESTERSKABET I POP
19. november 1966. Holstebrohallen. 
1. The Poisons (Holstebro)
2. The Spotlights (Randers)
3.  Les Candidates (Esbjerg)
The Swagmen (Brønderslev) - Starfighters (Vejrumbro) - Meads (Viborg) - Burdocks (Viborg) - Swifters (Viborg).
 
NORDJYLLANDSMESTERSKABET I POP 
4. december 1966 kl. 19. Hobro Teater. 600 unge. Solister: Peter Belli & Seven Sounds
1. The Powers (Hobro)
2. The Mods (Horsens)
3. The Whispers (Års)
Bull’s Eye (Gug pr. Aalborg) - Me, Him & Them (Aalborg) - The Holligans (Frederikshavn) - Nothings (Randers) - The Mods (Horsens) - Kenneth et les Garcons (Hjortlund) - The Victors (Århus) - Me And The Others (Ribe) - Mester Benny & The Hooligans (Bælum).
 
SYDJYLLANDSMESTERSKABET I POP
26. november 1966 kl. 20. Marielund, Kolding. Arr: Børge. Solister: Stoke Sect. Konferenciers: Haaest/Abrams. 500 gæster
1. Jack and the Rippers (Horsens)
2. Group 65 (Horsens)
3. Jailbirds (Kolding)
The Pretty Stones (Augustenborg) - Yardless (Åbenrå) - The Rooters (Tønder) - The Saunters (Esbjerg) - Up and down (Haderslev) - Forty Nine Steps (Grindsted) - The Early Birds (Strib) - Doncasters (Sønderborg) - Hi Heel Sneakers (Horsens)
 
ØSTJYSK MESTERSKAB I POPMUSIK 
20. november 1966. Kee Dancing, Silkeborg. Solister: Stoke Sect. Dommere: Bl.a. impressarierne Knud Holst, Århus og Jens Emborg (Ribe).
1. The Shaking Phantoms (Åbyhøj)
2. The Stakers (Århus)
3. Jayhawkers (Silkeborg)
4. Bulwers (Silkeborg) - Tony B. Group (Engesvang) - Cheecks (Århus) - Lee Perkings Group (Århus) - Liver Beats (Virklund) - Rowing Gamblers (Århus) - The Mouthorgans (Århus) - Bad Boys (Risskov) - The Blounders (Malling) - Les Marquis (Århus) - The Fire Crackers (Malling).
 
KØBENHAVNSMESTERSKABET I POP 
D. 1. januar 1967: FINALE. Hit House. Dommere: Frantz Secher, Børge – Poul Borum, Hit House. Solister: Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich (UK) – Step By Step+Lea 
Kl. 14 og 19.                                          
1. The Maniacs
2. Fourways 
3. The Bodies 
Samt øvrige kvalificerede 
 
INDLEDENDE RUNDER: (Solister Step By Step+Lea)
30. dec. 1966 
Johnny & The Walkers - Foursome - Lee-Buzz - Los Diablos - Chikh ABD - Lellatif Abou - Aziza’s Group - The Riots - The Naughty Noise - The Legends - Jailbirds - Bats - The Maniacs - Lads Unchained 
 
29. dec.
Somewhere - Maniacs - Bee-Wee - The Bodies - The Expirors - Cavern Group - The Greaves 
Combination Five  - The Crew - I.Q. Five - Black and White - Shannons - The Fupmakers - The Everlangers - Wind Things - The Kids 
 
28. dec. 
Nowhere Set - Poor Souls -The Masters - Equipe T. - The Barristers – Wee - King Size - The Sentries – This - Corny Corporation - The Burglars (Frederikssund) - The Jarring Sounds - Honda-Group
 
27. dec. 
Worthy – Beats – Porridge Farmers – Taxman Sect – Shanes – Anybody – United – Farmers – Nobody – Zooms – Wittnes Sect – Members – Junks – Angry Souls - Theve Erb’s Sect - The Whoops
 
26. dec.
kl. 14: Mistakers – Things - The Killjois – Infighters - Him & The Others – Fourways - Empty Hearts – The Shaking Boys – Cantstowes - Van Wert - Royal Straight Flush - Who Ever – Novalins – Saints – Deeguards - Alfred E. Sect.
kl. 19: Sure – Five – Firestones – People – Wattrings – Count Four – Shaking Boys – Leeds – Moodybeats – Four Beats – Tails – Jack & The Buffaloes -
                   
 FYNSMESTERSKABET I POPMUSIK
3. december 1966 kl.19. Fyens Forum, Odense. Solister: Peter Belli & Sevens Sounds, Nalle & Big Sound. 1700 gæster
1. The Black Batmen (Fåborg)
2. Some Kind (Odense)
3. The Capers (Glamsbjerg)
The Sunbeats (Odense) - The Pretenders (Middelfart) - The Freedoms (Odense) - The Young Ones (Svendborg) - The Jokes (Fruens Bøge) - Dan-Marks Group (Kværndrup) - The Nightriders (Brylle pr. Knarreborg) - The Ramblers (Odense) - The Tranks (Munkebo) - The Impossibles (Odense) - The Souls (Nyborg) - Sacked Three (Aunslev) - The Folks (Bogense) - Menasis (Skt. Klemens).  
Belli havde premiere med Seven Sounds. Menasis’ trommeslager var forulykket under transporten til mesterskabet. Men en anden trommeslager sad ind og de gennemførte deres program. Tre kontrollører måtte der til for at holde fans væk, så de ikke klatrede op på scenen.
Niels ’Tekla’ Juhl Andersen, The Black Batmen: ”Vi kom 20 minutter for sent til konkurrencen og blev diskvalificeret. Men de (dommerne) tog os til nåde og satte os på som sidste orkester som straf. Vi havde haft chancen til at høre alle de foregående orkestre, og ville virkelig lave en afslutning, der slog alle de andre. Så vi væltede os rundt på scenen, jeg stod op på trommerne, vi kastede hatte ud til publikum – og skabte os totalt vildt – og vandt”
 
 
 

Finalen i Holstebro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claus Hellgren Larsen  | Hellgren2@gmail.com